#56 ― Napříč školou aneb Setkání generací
4. blok
Jak realizovat školní den dětí s důchodci? Co bychom se od nich mohli naučit, jak je "bezpečně" zapojit do práce s dětmi? Pojďme společně promyslet, navrhnout a trochu si na vlastní kůži vyzkoušet, jak takový jeden den namíchaných žáků z různých tříd se staršími lidmi ve škole realizovat. Co by mohlo fungovat a co ne?
Proč toto téma otevírám a potřebuji se s vámi poradit?
S prodlužující se délkou lidského života (a nízké míře porodnosti u nás) ve společnosti přibývá starších občanů. Jsou a budou každodenní součástí našich životů stále více. Obecně ve společnosti převládá názor, že vztahy mezi generacemi se zhoršují. Často si se staršími lidmi neumíme naslouchat a respektovat se. Přispívá k tomu hodně asi i dnešní velmi rychlý vývoj techniky a celkově zrychlený způsob života nás všech… Den napříč školou s důchodci by mohl být prostředkem k posílení respektu a tolerance mezi „mladými a starými“, ke vzájemnému obohacujícímu setkání (učení?) dětí a starších lidí. Věřím, že důchodci by mohli ve škole prožít zajímavý den mezi dětmi, kde budou „důležití a výjimeční“.
O lektorovi ze ZŠ a MŠ Mendelova z Karviné:
Pavel (zástupce ředitele pro věci pedagogické): „Mnohokrát jsme ve škole rozlosovali děti ze školy do skupin složených s žáků všech tříd, aby se spolu aspoň chvíli učili „napříč školou“. Nenecháme je příště učit se s důchodci? Mnoho z nich je totiž talentovaných, moudrých a veselých. Jen si na ně najít čas a dát jim prostor…“
Lektoři
Pavel Wojnar
Kapacita
8–25 míst
Specifikace cílové skupiny
Pedagog, který by rád přispěl k vylepšení vztahů mezi generacemi a chtěl by přispět svými postřehy a názory k přípravě netradičního dne s důchodci.
Vzdělávací cíl
Vyzkoušet si možné aktivity pro žáky a důchodce, diskutovat a navrhovat, jak by takový konkrétní den "setkání generací" ve škole mohl vypadat.